Rozmanité pružiny – typy a charakteristika

Posted on 12/07/2018 12:42am

Pružiny jsou používané skoro každý den. Různé stroje a vynálezy nemůžou fungovat bez nějakého druhu pružiny – jsou nutné tř. v autu, hudebních nástrojech a dokonce také v bezpečnostních ventilech. Proto v současné době moc podníku se věnuje produkci a prodeji pružin – je možné být jistým, že vždy se najde kupující. O druzích pružin je napsaných také celá řáda odborných článků a príruček.

Pružiny
Author: Jannis
Source: http://www.flickr.com
V současné době pružiny jsou dělené dle různých vlastnosti: kovu (nebo dalších hmot), tvaru a praktického použití. Úplně jiné funkce splňuje tř. pružina talířová a zkrutná. Obvykle velké množství nabídek mnohých pružin je umožňované nejznámějšími a profesionálními výrobcmi, kde výroba je vysoce automatizovaná. Podle tvaru můžeme uvádět pružiny zkrutné, talířové, válcové, točné, soudkovité a jiné; většinou používané materiály jsou rozmanité slitiny oceli (nejednou uhlíkové), měď, cinová bronz i nekovové látky – např. gumové nebo zatížené smykem; jsou to tzv. pryžové pružiny. V tomto ohledu je velký výběr nabídek a pokud nutné je použití pružiny v nějakém mechanismu, nejefektivnějším napadem je výbrat pouze ty vhodné a nejodolnější - pružin velice záleží na jejich velikost, tvar a látku. Moc zajímavým příkladem pružiny je talířová, jež úplně nevýpadá jako běžně rozuměná pružina – místo charakteristického tvaru roztáhlé spirály je několik masivních kruhů. Jsou nezbytné jako části bezpečnostních ventilů, brzd a do vibroizolace. Jejich látka je většinou nerezová anebo kvalitní pružinová ocel.

Takové pružiny jsou velmi odolné na zničení. Jiný pozoruhodný druh pružiny je pružina rovná, jež ukázkou je listová pružina nacházejicí se v automobilu a tradičních hodinkách – může být vytvořená z plechu anebo tyče a jeji tvary jsou rozmanité – na příklad prostá tyč z vhodné oceli může být takovou pružinou. Nejtypičtější jsou pružiny zkrutné a tážné – jejich tvary jsou příblížné tím, které většina lidí zná jako části hráček nebo propisek.

Zajímavé je i to, že teď na pružinách hodně lidí spí každodenně – jsou velmi nejednou používané v postelech a také mají mnoho různých tvaru a rozměrů; díky ním postel se neničí kromě pohybů v posteli, a tělo se neponoří. Teď velice pozoruhodné účinky jsou proveditelné díky nejnovějším pružinám, které zaručují lepší pohodlnost.

Tags: spirálová, kuželové, látky, vinuté, matrace